Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


XXV Finał Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej

W dniach 21 – 22 czerwca 2023 r. w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie odbył się finał jubileuszowej XXV edycji Turnieju Wiedzy Kryminalistycznej dla Aplikantów im. Aleksandra Głazka. Turniej rozpoczęło wystąpienie Dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych prof. dra hab. Dariusza Zuby oraz Zastępcy Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierującego Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokuratora Prokuratury Krajowej prof. dr hab. Czesława Kłaka, w którym podkreślił, jak ważne jest to wydarzenie dla podniesienia kwalifikacji zawodowych przyszłych prokuratorów i sędziów, szczególnie, że na studiów prawniczych „kryminalistyka” nie jest co do zasady przedmiotem obowiązkowym.

Honorowy Patronat nad Turniejem objęli Zbigniew Ziobro Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny oraz Dariusz Barski I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy.

Finał Turnieju składał się z części teoretycznej oraz praktycznej. Dziesięcioro aplikantów KSSiP – dwoje z aplikacji sędziowskiej i ośmioro z aplikacji prokuratorskiej – przez dwa dni zmagało się z przygotowanymi dla nich zadaniami. W pierwszym dniu rozwiązywali test z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, psychiatrii i psychologii sądowej oraz sporządzali postanowienia o zasięgnięciu opinii – powołaniu biegłego, na podstawie przygotowanych akt sprawy z postępowania przygotowawczego. W drugim dniu Turnieju zadaniem każdego z aplikantów było przeprowadzenie badania miejsca zdarzenia. W bieżącym roku inscenizacja przygotowana została na terenie siedziby Instytutu i dotyczyła ujawnienia zwłok w pomieszczeniu garażowym. Wykonanie zadań oceniło pięcioosobowe Jury w składzie: dr Karol Borchólski – prokurator Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce delegowany do Prokuratury Krajowej, Dariusz Dryjas – Prokurator Okręgowy w Kielcach, Jarosław Malinowski – prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowany do Prokuratury Krajowej, Adam Zbieranek – Dyrektor Biura Prokuratora Krajowego, prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie delegowany do Prokuratury Krajowej. Zespołowi przewodniczył dr Grzegorz Ocieczek – prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku. Funkcję obserwatora Turnieju z ramienia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury pełnił prokurator dr Piotr Kosmaty, Rzecznik Prasowy oraz Kierownik Wydawnictwa KSSiP.

Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród Laureatom Turnieju odbyła na Zamku Królewskim na Wawelu w dniu 23 czerwca 2023 r. W uroczystości wzięli udział, m.in.: Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski, Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Przemysław Funiok, Zastępca Dyrektora KSSiP kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokurator Prokuratury Krajowej prof. dr hab. Czesław Kłak, Zastępca Dyrektora KSSiP ds. administracyjno-finansowych Anna Rajca, Zastępca Prokuratora Regionalnego w Krakowie Krzysztof Pijaj, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Aleksander Gut, a także prokuratorzy delegowani do KSSiP. W swoim wystąpieniu podczas uroczystości Prokurator Krajowy Dariusz Barski wskazał, że XXV Turniej Wiedzy Kryminalistycznej dla Aplikantów im. Aleksandra Głazka obchodzi swój „srebrny jubileusz”. W niezwykle wymagającej rywalizacji aplikanci mogą sprawdzić i zaprezentować swoją wiedzę z zakresu „kryminalistyki”. Prokurator Krajowy Dariusz Barski zaznaczył także, że przez ostatnie lata miał zaszczyt przewodniczyć pracom Jury turnieju, dlatego też turniej ten jest mu osobiście bardzo bliski. Z kolei Zastępca Dyrektora KSSiP kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokurator Prokuratury Krajowej prof. dr hab. Czesław Kłak w swoim wystąpieniu podczas uroczystości wskazał, że zajęcia z zakresu „kryminalistyki” i innych nauk sądowych dla aplikantów realizowane są w ścisłej współpracy z Instytutem Ekspertyz Sądowych, a także prowadzone są w ramach zajęć dodatkowych, organizowanych we współpracy z Kołem naukowym kryminalistyki i nauk sądowych. Podkreślił również, że w ramach reformy systemu kształcenia na aplikacji prokuratorskiej zwiększono zakres zajęć z zakresu taktyki i techniki kryminalistycznej, co służyć ma lepszemu przygotowaniu przyszłych prokuratorów do wykonywania zawodu.

Zwycięzcą XXV edycji Turnieju został Piotr Pyzio, aplikant XII rocznika aplikacji prokuratorskiej. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Kasprzyk, aplikantka XIII rocznika aplikacji prokuratorskiej, zaś trzecie miejsce Mateusz Kiliński, aplikant XII rocznika aplikacji prokuratorskiej.

Laureatom Turnieju wręczono nagrody finansowe oraz rzeczowe, a wszyscy Finaliści otrzymali upominki. Za zajęcie pierwszego miejsca nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 złotych ufundował Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy Dariusz Barski. Zastępca Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Przemysław Funiok ufundował nagrodę w wysokości 7000 złotych za zajęcie drugiego miejsca oraz 3000 złotych za zajęcie trzeciego miejsca. Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Dariusz Pawłyszcze ufundował nagrody pieniężne w wysokości 7000 złotych – za zajęcie pierwszego miejsca, 5000 złotych – za zajęcie drugiego miejsca oraz 3000 złotych – za zajęcie trzeciego miejsca.

Organizatorzy Turnieju mają pełne przekonanie, że wiedza zdobyta przez aplikantów w czasie Turnieju zaowocuje w ich przyszłej pracy zawodowej.

Szczególne podziękowania należą się Pani prokurator Małgorzacie Jarskiej z Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej, która odegrała aktywną rolę w organizacji i przebiegu Turnieju.

 

prokurator dr Piotr Kosmaty

Rzecznik Prasowy KSSiP

Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3Zdjęcie 4Zdjęcie 5Zdjęcie 6Zdjęcie 7Zdjęcie 8Zdjęcie 9Zdjęcie 10Zdjęcie 11Zdjęcie 12Zdjęcie 13Zdjęcie 14

 

Data publikacji: 
2023-06-27 07:33
Data wytworzenia: 
2023-06-27 07:30
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński
Ostatnia zmiana: 
2023-06-29 07:45
Autor zmiany: 
Andrzej
Muszyński