Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Postępowanie egzekucyjne i klauzulowe w praktyce orzeczniczej referendarza sądowego

Data szkolenia: 13-15 marca 2019 r.
Miejsce szkolenia: Lublin
Grupa docelowa: referendarze sądowi orzekający w wydziałach cywilnych


Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login

 

Wykładowcy:

Adam Czech - sędzia Sądu Rejonowego w Białymstoku, specjalizujący się w sprawach z zakresu postępowania egzekucyjnego. Wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Andrzej Adamczuk - sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu, wizytator ds. cywilnych,  specjalista w sprawach z zakresu postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego; doświadczony wykładowca podczas szkoleń dla sędziów, aplikantów, radców prawnych i komorników; współautor Komentarza do KPC pod redakcją Małgorzaty Manowskiej (LexisNexis 2011 r.) - Część Trzecia - Postępowanie egzekucyjne (z wyjątkiem postępowania klauzulowego i art. 840(3) KPC).

Tematyka szkolenia:

  • Skarga na czynności komornika sądowego: dopuszczalność skargi, podmioty uprawnione do wniesienia skargi, treść i forma skargi, sposób i termin wniesienia skargi, właściwość sądu.
  • Skarga na czynności komornika sądowego: odrzucenie skargi a stosowanie przepisu art. 759 § 2 k.p.c., termin rozpoznania skargi, granice kognicji sądu albo referendarza sądowego przy rozpoznaniu skargi, forma decyzji i rodzaje rozstrzygnięć odnoszących się do zaskarżonych czynności komornika, koszty postępowania skargowego, skarga na orzeczenie referendarza sądowego wydanego po rozpoznaniu skargi na czynności komornika, przepisy przejściowe.
  • Nadzór judykacyjny referendarza sądowego sprawowany  z urzędu na podstawie art. 759 § 2 i 3 k.p.c.: różnice między nadzorem administracyjnym a judykacyjnym sprawowanym nad działalnością komornika przez sąd rejonowy albo referendarza sądowego, sposoby inicjowania nadzoru judykacyjnego sprawowanego nad komornikiem sądowym z urzędu.
  • Nadzór judykacyjny referendarza sądowego sprawowany z urzędu na podstawie art. 759 § 2 i 3 k.p.c.: granice kognicji sądu albo referendarza sądowego przy sprawowaniu nadzoru judykacyjnego nad komornikiem sądowym, forma decyzji i rodzaje rozstrzygnięć odnoszących się do zaskarżonych czynności komornika, zaskarżalność decyzji podejmowanych w trybie art. 759 § 2 i 3 k.p.c. przez komornika sądowego, skutki wydania zarządzeń nadzorczych, kontrola ich wykonania oraz odpowiedzialność komornika sądowego za ich niewykonanie.
  • Czynności wykonywane przez referendarza sądowego w postępowaniu klauzulowym i egzekucyjnym w świetle ustaw: z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1311), z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz.771) oraz z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (Dz.U. z 2018 r. poz.770).
  • Sądowy nadzór nad egzekucją z nieruchomości z udziałem referendarza sądowego (licytacja, przybicie, przysądzenie własności, plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji).
  • Nadanie klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnień lub obowiązków (kognicja sądu, zmiany po stronie wierzyciela lub dłużnika, dokumenty wykazania następstwa prawnego, przejście uprawnień po stronie wierzyciela w trakcie postępowania egzekucyjnego, orzecznictwo).

     

    Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora

        - merytorycznie:

     sędzia Grzegorz Kister

    tel. 81 458 37 54

          e-mail: [email protected]

    organizacyjnie:

    główny specjalista Artur Nakonieczny

    tel.  (81) 440 87 21

    e-mail:[email protected]                      

    Zasady rekrutacji:

1.    Rekrutacja na szkolenie odbywa się za pośrednictwem Platformy Szkoleniowej

  • W celu zapisania się na listę uczestników należy zalogować się na istniejące konto, a w przypadku jego braku założyć konto użytkownika na stronie: http://szkolenia.kssip.gov.pl
  • Instrukcja opisująca procedurę założenia konta znajduje się pod linkiem: http://www.kssip.gov.pl/szkolenia-ustawiczne
  • W celu zapisania się na wybrane szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących, jeżeli miejsca na dane szkolenie zostały już wyczerpane bądź uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie).

2.    Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.

3.    Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie (prosimy o sprawdzenie wiadomości, również spam).

4.    W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych (m.in. założenie konta, weryfikacja konta, przypomnienie hasła) uprzejmie prosimy o kontakt z administratorem platformy e-mail: [email protected], tel. 81 440 87 14 w godzinach 9.00-14.00

                                                                                                                                                

 

Data publikacji: 
2019-01-14 09:09
Data wytworzenia: 
2019-01-07 08:54
Autor treści: 
Artur
Nakonieczny
Ostatnia zmiana: 
2019-01-14 09:09
Autor zmiany: 
Adam
Czerwiński