Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Program Wymiany EJTN

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury od maja 2007 roku jest partnerem Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (European Judicial Training Network – EJTN). EJTN zrzesza instytucje odpowiedzialne za szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości na obszarze Unii Europejskiej.

Jednym z projektów realizowanych przez EJTN przy współpracy z partnerami krajowymi jest program wymiany stażowej (Exchange Program), który adresowany jest do sędziów i prokuratorów. Staże odbywają się w krajach członkowskich UE, których jednostki szkoleniowe wymiaru sprawiedliwości zrzeszone są w sieci EJTN oraz w Norwegii.

Zgodnie z wytycznymi EJTN uczestnicy dwutygodniowego stażu zagranicznego przez pierwszy tydzień stażu przebywają na tzw. wymianie grupowej w Warszawie pod opieką krajowego koordynatora Programu Wymiany EJTN. Podczas trwania drugiego tygodnia stażu w Polsce uczestnicy kierowani są do sądów i prokuratur w różnych regionach Polski, gdzie przebywają pod opieką polskiego sędziego/prokuratora, biegle posługującego się językiem angielskim i/lub językiem narodowym stażysty w sądzie lub prokuraturze, stanowiącym miejsce zatrudnienia opiekuna.

Założeniem organizatorów wymiany jest przydzielanie na czas trwania drugiego tygodnia stażu funkcji opiekuna uczestnika zagranicznego w pierwszej kolejności sędziom/prokuratorom zakwalifikowanym przez EJTN na staże zagraniczne w innych państwach członkowskich UE w ramach Programu Wymiany EJTN. Dzięki przyjętej zasadzie wzajemności stażyści mają możliwość lepszego zapoznania się ze sposobem funkcjonowania polskiego sądu i prokuratury, włącznie z możliwością uczestniczenia w rozprawach.

W 2015 roku Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury uczestniczy w tym programie już po raz dziewiąty. W bieżącym roku Dział Współpracy Międzynarodowej KSSiP zorganizował 4 edycje wymian grupowych, w których wzięło udział łącznie 72 sędziów i prokuratorów.
W indywidualnej wymianie stażowej wziął udział 1 sędzia z Włoch orzekający w sprawach z zakresu prawa pracy.

Poszczególne edycje wymian grupowych odbyły się w następujących terminach:

  1. Pierwsza edycja w terminie od 15 do 26 czerwca 2015 roku.
  2. Druga edycja w terminie od 7 do 18 września 2015 roku.
  3. Trzecia edycja w terminie od 28 września do 9 października 2015 roku.
  4. Czwarta edycja w terminie od 19 do 30 października 2015 roku.
     

Pierwsza edycja wymiany dla sędziów i prokuratorów państw członkowskich UE

W  wymianie wzięło udział 23 uczestników, a mianowicie: 3 prokuratorów z Hiszpanii, 3 prokuratorów z Bułgarii, 2 sędziów i 1 prokurator z Niemiec, 2 sędziów z Finlandii, 2 prokuratorów i 1 sędzia z Francji, 3 prokuratorów i 2 sędziów z Włoch, 2 prokuratorów z Rumunii, 1 sędzia z Węgier oraz 1 sędzia z Portugalii.

W pierwszym tygodniu stażu odbywającego się w Warszawie w dniach od 15 do 19 czerwca 2015 roku w programie uwzględniono spotkania w wybranych instytucjach polskiego wymiaru sprawiedliwości i prokuratury, a mianowicie m.in. w: Prokuraturze Generalnej, Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie, w Areszcie Śledczym na Mokotowie oraz w Komendzie Głównej Policji. Ponadto, uczestnicy wymiany zwiedzali budynek Sejmu RP w Warszawie oraz Muzeum Postawania Warszawskiego. W drugim tygodniu stażu w dniach między 22 i 26 czerwca 2015 roku uczestnicy wymiany mieli okazję zapoznania się z praktycznym wykonywaniem zawodu sędziego i prokuratora w poszczególnych jednostkach sądów i prokuratur w Krakowie, Tarnowie, Gdańsku, Aleksandrowie Kujawskim i Toruniu. Liczna grupa 12 uczestników wymiany stażowej gościła w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, gdzie oprócz udziału w prezentacji organizacji pracy tamtejszego sądu zorganizowano spotkanie w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku, w Areszcie Śledczym oraz odwiedziła Muzeum Ikon w Supraślu.  

  

Druga edycja wymiany dla sędziów i prokuratorów państw członkowskich UE

W dniach 7-18 września 2015 r. odbyła się druga w 2015 roku edycja dwutygodniowej wymiany dla sędziów i prokuratorów z państw członkowskich Unii Europejskiej organizowana w ramach „Programu Wymiany EJTN”. Tym razem w wymianie wzięło udział 14 sędziów z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej, a mianowicie: 5 sędziów z Rumunii, 5 sędziów z Niemiec, 1 sędzia z Austrii, 1 sędzia z Bułgarii, 1 sędzia ze Szwecji oraz 1 sędzia śledczy z Francji. W pierwszym tygodniu stażu odbywającego się w Warszawie w dniach od 7 do 11 września 2015 roku w programie uwzględniono spotkania w wybranych instytucjach polskiego wymiaru sprawiedliwości i prokuratury. Uczestnicy mieli okazję obserwować przebieg rozprawy przed Sądem Najwyższym, uczestniczyć w spotkaniu z członkiem Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Panią dr hab. Małgorzatą Wąsek-Wiaderek. Stażyści uczestniczyli również w spotkaniu z członkiem Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, Panią Sędzią Dorotą Marszałkowską. Po raz pierwszy w historii wymian stażowych EJTN uczestników wymiany zapoznano z pracą Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Biurze Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Spotkanie w IPN poprowadził Pan Bogusław Czerwiński, prokurator pionu śledczego IPN , oraz pracownicy Zespołu ds. międzynarodowych kontaktów archiwalnych IPN.  Ponadto, w ramach programu wymiany stażyści zwiedzali Areszt Śledczy na Mokotowie oraz uczestniczyli w spotkaniu z zespołem Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w Komendzie Głównej Policji. Na zakończenie pierwszego tygodnia wymiany stażyści gościli w budynku Sejmu RP, gdzie mieli okazję poobserwować sesję sejmową.

W drugim tygodniu stażu w dniach między 14 a 18 września 2015 roku uczestnicy wymiany mieli okazję do przyjrzenia się codziennej pracy sędziego i prokuratora w poszczególnych jednostkach sądów i prokuratur w Białymstoku, Tarnowie, Poznaniu i Wrocławiu.

           

 

Trzecia edycja wymiany dla sędziów i prokuratorów z państw członkowskich UE.

Kolejna grupa stażystów Programu Wymiany EJTN gościła w Polsce w okresie między 28 września a 9 października 2015 roku. Grupa liczyła 13 uczestników: 3 prokuratorów z Bułgarii, 2 prokuratorów i 2 sędziów orzekających w sprawach karnych z Niemiec, 4 prokuratorów z Rumunii, 1 sędzia z Włoch i 1 sędzia z Francji. W pierwszym tygodniu stażu odbywającego się w Warszawie w dniach od 28 września do 2 października 2015 roku w programie uwzględniono spotkanie w Prokuraturze Generalnej z przedstawicielami Biura Prokuratora Generalnego, Departamentu Współpracy Międzynarodowej PG, oraz przedstawicielem Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji. Ponadto uczestnicy stażu wysłuchali wykładów w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie na temat głównych organów systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, wysłuchali prezentacji o procedurze cywilnej i karnej obowiązującej w polskim porządku prawnym, jak również zostali zapoznani ze strukturą organizacyjną Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz obowiązującą procedurą kształcenia wstępnego i ustawicznego sędziów i prokuratorów w Polsce. Stałym punktem programu wymiany stażowej było zwiedzanie Aresztu Śledczego na Mokotowie, prezentacja pracy Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w Komendzie Głównej Policji, wizyta w Biurze Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie oraz zwiedzanie Sejmu RP.

Na czas trwania drugiego tygodnia stażu uczestnicy zostali przydzieleni pod opiekę prokuratorów w Lublinie i w Krakowie, gdzie poznali praktyczne aspekty wykonywania zawodu sędziego i prokuratora w lokalnych jednostkach sądu i prokuratury. Ponadto, zwiedzili miejscowe areszty śledcze, laboratoria kryminalistyczne, odziały Instytutu Pamięci Narodowej i muzea (Muzeum Auschwitz –Birkenau, Muzeum Shindler’a w Krakowie, Muzeum na Majdanku, Muzeum na Zamku Lubelskim).

  

Czwarta edycja wymiany sędziów i prokuratorów z państw członkowskich UE

W czwartej, ostatniej edycji wymiany w bieżącym roku wzięło udział 22 sędziów i prokuratorów z następujących państw: liczna grupa 13 sędziów z Niemiec, 4 sędziów i 1 prokurator z Hiszpanii, 1 prokurator ze Słowacji, 1 sędzia z Włoch, 1 prokurator i 1 sędzia z Bułgarii. W pierwszym tygodniu stażu odbywającego się w Warszawie w dniach od 19 do 23 października 2015 roku w programie uwzględniono wykłady i prezentacje w Ministerstwie Sprawiedliwości,  spotkanie z członkiem Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Panem dr hab. Adamem Górskim, zwiedzanie Sądu Najwyższego, zwiedzanie Aresztu Śledczego na Służewcu w Warszawie oraz prezentację organizacji pracy służby więziennej w Polsce. Stażyści uczestniczyli również w spotkaniu z członkiem Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, Panią Sędzią Hanną Kaflak-Januszko. Po raz pierwszy w trakcie tegorocznych edycji programu wymiany międzynarodowa grupa stażystów uczestniczyła w spotkaniu z członkami Krajowej Rady Sądownictwa: Panią Sędzią Katarzyną Gonerą, Panem Sędzią Sławomirem Pałką, Panem Sędzią Waldemarem Żurkiem, Rzecznikiem Prasowym KRS, i Panem Sędzią Grzegorzem Borkowskim, Szefem Biura KRS. Grupa uczestniczyła również w spotkaniu z Prokuratorem Bogusławem Czerwińskim oraz z zespołem ds. międzynarodowych kontaktów archiwalnych IPN w Biurze Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

W drugim tygodniu stażu w okresie między 26 a 30 października 2015 roku stażyści zostali skierowani pod opiekę sędziów i prokuratorów w jednostkach w Gdańsku, w Tczewie, Środzie Śląskiej, we Wrocławiu, w Krakowie i w Poznaniu.

                 

Program wymiany trenerów (Exchange Programme for Trainers) organizowany
w ramach EJTN

W dniach 16-20 listopada 2015 r. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury gościła także w Krakowie siedmiu wykładowców szkolenia wstępnego i ustawicznego z Austrii, Francji, Holandii, Rumunii, Słowenii i Włoch. W trakcie pobytu w Krakowie uczestnicy wymiany mieli okazję zapoznania się z systemem sądownictwa i prokuratury w Polsce oraz uczestniczenia w rozprawach sądowych w sprawach karnych i cywilnych. W trakcie wizyty goście zapoznali się także z działalnością Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w tym z historią jej powstania, strukturą organizacyjną, umiejscowieniem w systemie organów państwowych, zadaniami oraz systemem kształcenia kadr sądownictwa i prokuratury w Polsce. Zagraniczni wykładowcy mogli również obserwować symulacje rozpraw przygotowane przez aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. KSSiP zorganizowała także dla wykładowców wizytę w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna oraz w Areszcie Śledczym. Uczestnicy wymiany wzięli również udział w spotkaniu
z Prokuratorami Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Wymiana trenerów została zorganizowana jednocześnie z wymiana aplikantów w ramach Programu AIAKOS.

  

Data publikacji: 
2015-11-30 08:52
Data wytworzenia: 
2015-11-30 08:15
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński
Ostatnia zmiana: 
2015-11-30 10:06
Autor zmiany: 
Andrzej
Muszyński