Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Korupcja w obrocie gospodarczym, z uwzględnieniem odpowiedzialności karnej osób fizycznych i prawnych w związku z popełnieniem przestępstwa przekupstwa w odniesieniu do funkcjonariuszy publicznych krajowych i zagranicznych - 23-25 listopada 2015 r.-K20/15

Data szkolenia:  23-25 listopada 2015 r.
Miejsce szkolenia: KSSiP, OS w Dębem
Grupa docelowa: prokuratorzy

 
Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login

 

Wykładowcy

Krzysztof Wójcik - prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie del. do Prokuratury Generalnej, Zastępca Dyrektora Departamentu Organizacji Pracy i Wizytacji Prokuratury Generalnej, wcześniej m.in. główny specjalista w Biurze do spraw Przestępczości Zorganizowanej, Prokuratury Krajowej, od 2004r. członek zespołów wizytacyjnych Prokuratora Generalnego badający działalność komórek pionu zwalczania przestępczości zorganizowanej i korupcji prokuratur apelacyjnych, specjalizujący się m.in. w zakresie przestępczości gospodarczej i finansowej  oraz zjawisk korupcyjnych w tym obszarze. Ostatnia publikacja „Uzyskanie informacji objętych tajemnicą bankową w sprawach dotyczących przestępstw i przestępstw skarbowych” – Studia Prawnicze 2/2014 (Wydawnictwo Akademii Krakowskiej).

Zbigniew Górszczyk - prokurator Prokuratury Generalnej, Dyrektor Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji od 7 marca 2012 r. wcześniej Zastępca Dyrektora Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Generalnej oraz Zastępca Dyrektora Biura do spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. Koordynuje współdziałania z przedstawicielem krajowym w EUROJUST oraz z przedstawicielami innych organizacji międzynarodowych i ponadnarodowych działających na podstawie umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej. Współdziała w realizacji rekomendacji Rady Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Pełni obowiązki krajowego korespondenta Eurojust do spraw terroryzmu. Prowadził szkolenia na Podyplomowym Studium Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu, współautor publikacji wydanej z okazji XV-lecia rocznicy powstania prokuratorskich struktur do spraw przestępczości zorganizowanej.

Jacek Łazarowicz - prokurator delegowany do Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Generalnej, wykonuje obowiązki punktu kontaktowego do spraw korupcji w krajowym systemie koordynacyjnym EUROJUST. Od 2006 reprezentuje Prokuraturę w polskiej delegacji na obrady Komitetu Ekspertów Rady Europy do spraw Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu „Moneyval” z/s w Strasburgu, a od 2010 roku także w obradach Grupy Roboczej OECD do spraw Korupcji w Międzynarodowych Transakcjach Handlowych z/s w Paryżu. W latach 2006-2007 jako prokurator delegowany do Biura do spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej pełnił funkcję punktu kontaktowego Prokuratury z Europejskim Urzędem ds. Nadużyć Finansowych OLAF w sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej. W latach 2010-2011 i 2013-2014 brał udział jako ekspert Grupy Roboczej OECD w ewaluacji bułgarskiego i estońskiego systemu prawa karnego materialnego i procesowego pod kątem implementacji postanowień Konwencji OECD o zwalczaniu korupcji zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych. W latach 2013-2014 reprezentował Prokuraturę Generalną w trakcie III rundy ewaluacji Polski przez ekspertów OECD. Prowadził wykłady obejmujące tematykę zadań prokuratury w obszarze ścigania przestępczości polegającej na praniu pieniędzy dla prokuratorów i innych grup zawodowych.
 

Tematyka szkolenia

Korupcja w obrocie gospodarczym, z uwzględnieniem odpowiedzialności karnej osób fizycznych i prawnych w związku z popełnieniem przestępstwa przekupstwa w odniesieniu do funkcjonariuszy publicznych krajowych i zagranicznych.

  1. Wprowadzenie do tematyki dotyczącej przestępczości gospodarczej i walki z korupcją, w tym omówienie problematyki zwalczania przekupstwa funkcjonariuszy publicznych.
  2. Modele przeciwdziałania nadużyciom i korupcji oraz jej zwalczania, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania korporacji.
  3. Krajowe i międzynarodowe regulacje prawne dotyczące zwalczania korupcji funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem Konwencji o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy w międzynarodowych transakcjach handlowych (Dz.U 2001 poz. 264).
  4. Metodyka prowadzenia postępowań przygotowawczych z zakresu przekupstwa zagranicznych i krajowych funkcjonariuszy publicznych w związku z działalnością gospodarczą.
  5. Wyzwania w zakresie skutecznego pociągnięcia do odpowiedzialności i ścigania osób fizycznych oraz prawnych w zakresie przestępstw korupcyjnych, specyfika odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych, przesłanki pociągnięcia do odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych za przestępstwo przekupstwa funkcjonariuszy publicznych, (Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych a czyny zabronione pod groźbą kary Dz.U. 2014 poz. 1417).
  6. Zasady stosowania sankcji za przekupstwo zagranicznych funkcjonariuszy publicznych, w tym także wobec osób prawnych, poziom sankcji, znaczenie stosowania przy skazaniu konfiskaty (Nawiązanie do art. 3 Konwencji)
  7. Ściganie w sprawach dotyczących korupcji – najczęściej spotykane sprawy, przegląd praktyki sądowej (z uwzględnieniem orzecznictwa międzynarodowego).
  8. „Klauzula bezkarności” art. 229 § 6 k.k., zakres obowiązywania, w tym w odniesieniu do przestępstwa przekupstwa zagranicznego funkcjonariusza publicznego w międzynarodowych transakcjach handlowych. Wybrane środki prawne służące do zwalczania przestępstw korupcyjnych.
  9. Obszary przestępczości gospodarczej i korupcyjnej w Polsce. Współpraca prokuratury z innymi organami państwowymi.

 

Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora

 

    - merytorycznie:

   prokurator Beata Klimczyk

   tel. 81 440 87 34

   e-mail: [email protected]

 

organizacyjnie:

specjalista Małgorzata Staniak

tel.  (81) 440 87 39

e-mail: [email protected]

 

 

Zasady rekrutacji:

  1. W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:
    • Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2015”
    • W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika Po wejściu na stronę główną KSSiP www.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, z którą należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.
    • Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
    • W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2015”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.
    • W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie).

2.     Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.

3.     Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.

4.     Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.

5.      W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych uprzejmie prosimy o kontakt z osobą odpowiedzialną organizacyjnie za dane szkolenie.

 

 

Data publikacji: 
2015-07-27 08:46
Data wytworzenia: 
2015-07-24 15:04
Autor treści: 
Małgorzata
Staniak
Ostatnia zmiana: 
2015-07-27 08:46
Autor zmiany: 
Agnieszka
Welenc