Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Narada Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej z patronami koordynatorami w Dębem

W dniach 3-5 października 2022 r. w Ośrodku Szkoleniowym Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Dębem odbyła się narada i konferencja szkoleniowa Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej z patronami koordynatorami praktyk aplikantów aplikacji prokuratorskiej. W ramach konferencji i narady przeprowadzono szkolenie dla patronów koordynatorów praktyk, w tym z zakresu metodyki koordynowania praktyk.

Naradę i konferencję otworzył Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokurator Prokuratury Krajowej dr hab. prof. UP Czesław Kłak, który w wystąpieniu wprowadzającym przedstawił założenia systemu praktyk i ich rolę w procesie kształcenia aplikantów prokuratorskich. W naradzie i konferencji wziął udział Zastępca Dyrektora Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Sędziowskiej sędzia Robert Pelewicz, który w swym wystąpieniu inauguracyjnym przedstawił determinanty organizacji praktyk w systemie kształcenia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

W ramach narady i konferencji omówiono: realizację założeń do praktyk, wymogi dotyczące opinii z praktyk oraz zasady współpracy między Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury a patronami koordynatorami (prokurator Alina Galica – kierownik Działu Praktyk i Spraw Aplikantów Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej); ramy prawne praktyk aplikantów aplikacji prokuratorskiej oraz program aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej z uwzględnieniem tematyki i zakresu sprawdzianów oraz przedmiotu i zakresu czynności wykonywanych w trakcie praktyk w prokuraturach (prokurator Michał Dziekański, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury); efektywność kształcenia aplikantów w świetle wyników egzaminu prokuratorskiego przeprowadzonego w 2021 r. i 2022 r. (prokurator Michał Dziekański, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury); relację między praktykami a zajęciami szkoleniowymi dla aplikantów (prokurator dr Rafał Łyżwa, główny specjalista w Dziale Dydaktycznym Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej); prawa i obowiązki patrona koordynatora, patrona i aplikanta, metodykę sprawowania patronatu nad aplikantami oraz kryteria oceny aplikanta i zasady sporządzania opinii przez patrona praktyk (prokurator Adam Terlikowski, patron koordynator), a także omówiono ankiety patronów koordynatorów, ankiety patronów praktyk i ankiety aplikantów oraz zasady współpracy między patronem koordynatorem a patronami praktyk (prokurator Adam Terlikowski, patron koordynator). W ramach narady i konferencji odbyła się także debata nt. relacji między zajęciami szkoleniowymi dla aplikantów a praktykami, której moderatorem był prokurator dr Rafał Łyżwa oraz zajęcia z zakresu roli patrona koordynatora w budowaniu efektywnych strategii edukacji aplikantów z uwzględnieniem ich pokoleniowych potrzeb i oczekiwań (dr Magdalena Najda, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury).

W ramach narady i konferencji Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokurator Prokuratury Krajowej dr hab. prof. UP Czesław Kłak przedstawił referat nt. „Organizacja i koordynacja praktyk – współczesne modele, rozwiązania, doświadczenia”, w którym m.in. odniósł się do doświadczeń akademickich z zakresu organizacji praktyk studentów w systemie szkolnictwa wyższego i możliwości ich odniesienia do praktyk aplikantów prokuratorskich, a także przedstawił założenia dotyczące koordynacji praktyk aplikantów prokuratorskich oraz związki praktyk z przygotowaniem aplikanta do sprawdzianów i finalnie do egzaminu prokuratorskiego. Dr hab. prof. UP Czesław Kłak przedstawił również założenia do programu aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej z perspektywy relacji zajęć szkoleniowych do praktyk, zwracając uwagę m.in. na konieczność ścisłego powiązania zadań realizowanych przez aplikantów w ramach praktyk z tematyką zajęć realizowanych w ramach programu aplikacji, tak aby zajęcia szkoleniowe i praktyki stanowiły spójną całość, składając się na cykl szkoleniowy.

 

prokurator dr Piotr Kosmaty

Zastępca Rzecznika Prasowego KSSiP

 

Data publikacji: 
2022-10-24 09:09
Data wytworzenia: 
2022-10-24 09:15
Autor treści: 
Piotr
Woicki
Ostatnia zmiana: 
2022-10-24 09:51
Autor zmiany: 
Piotr
Woicki