Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Spotkanie konsultacyjne w projekcie pn. „Sądowa współpraca międzynarodowa w sprawach cywilnych i karnych"

W dniu 17 czerwca 2021 roku odbyło się spotkanie konsultacyjne realizowane w ramach projektu pt. „Sądowa współpraca międzynarodowa w sprawach cywilnych i karnych”  finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. W spotkaniu udział wzięło 31 osób.

Projekt skierowany jest do pracowników sądów powszechnych: sędziów, asesorów sądowych, referendarzy sądowych – koordynatorów do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych oraz sprawach karnych, punktów kontaktowych Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych, a także pracowników sądów powszechnych realizujących zadania związane ze sprawami z elementem zagranicznym, a przede wszystkim do inspektorów obrotu zagranicznego pracujących w sądach okręgowych. Projekt ma na celu przeszkolenie 200 osób, z których każda powinna wciąć udział w cyklu składającym się z dziewięciu 16-godzinnych szkoleń.

Z uwagi na pandemię Covid-19, spotkanie odbyło się w formule on – line. Wzięli w nim udział: Z-ca Dyrektora KSSiP ds. szkolenia ustawicznego i współpracy międzynarodowej – sędzia Adam Czerwiński, eksperci kluczowi – Magdalena Aksamitowska-Kobos (główny specjalista ds. obrotu prawnego z zagranicą Sądu Okręgowego w Gliwicach) oraz dr Przemysław Domagała (sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, del. do Ministerstwa Sprawiedliwości, Z-ca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka), wykładowcy KSSiP, a także zaproszeni goście z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz sędziowie koordynatorzy do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych oraz karnych, punkty kontaktowe Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych oraz urzędnicy sądowi realizujący zadania z zakresu współpracy międzynarodowej w sprawach cywilnych i karnych.

W trakcie spotkania przedstawiciele KSSiP omówili aktualny stan realizacji projektu, zaprezentowali sugestie oraz opinie przekazane dotychczas (w trakcie prowadzonych badań ewaluacyjnych) przez uczestników szkoleń oraz przedstawili kolejne etapy realizacji projektu, w tym założenia do planowanego szkolenia e-learningowego i podręcznika, które stanowić mają możliwość dodatkowego poszerzenia zdobytej wiedzy.

Uczestnicy spotkania konsultacyjnego wysoko oceniali opracowane przez ekspertów programy i materiały szkoleniowe, a także poziom nauczania oraz stronę organizacyjną realizowanych szkoleń. Uczestnicy zgłosili wiele sugestii i uwag odnośnie dalszej realizacji projektu. W wyniku przeprowadzonej dyskusji, ustalono m.in., że niezbędne jest położenie większego nacisku na praktyczną stronę omawianych zagadnień, prowadzenie bieżącego badania potrzeb i oczekiwań uczestników szkoleń oraz przekazywanie ich wykładowcom zaangażowanym w prowadzenie zajęć.

Data publikacji: 
2021-06-22 14:51
Data wytworzenia: 
2021-06-22 14:38
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński