Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


“Prawo jednostki do integralności (Bioetyka)”, kurs e-learningowy

Termin 17-10-2016 - 31-01-2017
Miejsce szkolenia: Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, ul. Krakowskie Przedmieście 62, 20-076 Lublin
Grupa docelowa: sędziowie, prokuratorzy
Forma zajęć: e-learning
Termin zgłoszeń: 25.09.2016
Sygnatura: M19/16
Język roboczy: polski

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, wspólnie z Radą Europy (w ramach programu HELP (Human Rights Education for Legal Professionals) w 28 krajach Unii Europejskiej), organizuje kurs dla sędziów i prokuratorów, w formule distance-learning, poświęcony problematyce prawa jednostki do integralności. 

Prawo jednostki do integralności wywodzone jest z idei godności każdej istoty ludzkiej. Prawo to opiera się na potrzebie ochrony sfery psychicznej i fizycznej każdego człowieka. Z tego względu prawo do integralności jest niezwykle istotnym aspektem bioetyki, której celem jest ochrona praw człowieka w kontekście biologii i medycyny. Postęp tych dwóch dziedzin nauki, który dokonał się w szczególności w ostatnich dziesięcioleciach, przyniósł ludzkości ogromne korzyści. Mimo niewątpliwie pozytywnej oceny oberwanych dokonań pojawiają się pewne dylematy związane m.in. z możliwością kontrolowania ludzkiego życia, co z kolei rodzi wyzwania dla ochrony praw jednostki.

Kurs ten składać się będzie z dwóch modułów, podzielonych na szczegółowe zagadnienia.

 Pierwszy moduł stanowi wstęp do omówienia konkretnych zagrożeń i sytuacji związanych z inferencją w prawo do integralności. W tym module uczestnicy dowiedzą się m.in. gdzie należy poszukiwać podstaw normatywnych prawa do integralności oraz jak jest ono definiowane. Drugi moduł obejmuje prawo do integralności w konkretnych kontekstach i zastosowaniach medycyny i biologii. Omówione zostaną w nim takie zagadnienia jak zasada swobodnej i świadomej zgody w różnorodnych kontekstach sytuacyjnych; zakaz praktyk eugenicznych; prawa prokreacyjne (zapłodnienie in vitro, przerywanie ciąży); dylematy końca życia; eksperymenty medyczne; transplantacje.

Zagadnienia prezentowane będą głównie w oparciu o przyjęte przez Radę Europy i Unię Europejską hard law i soft law oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości UE.

Kurs ma pomóc uczestnikom w identyfikowaniu sytuacji wiążących się z potencjalnymi naruszeniami prawa do integralności w kontekście biologii i medycyny oraz ułatwić wykorzystywanie standardów (warstwy normatywnej i orzecznictwa) w pracy zawodowej.

Kurs ten prowadzić będzie Julia Kapelańska-Pręgowska, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UMK, autorka książek i artykułów z zakresu prawa międzynarodowego praw człowieka, międzynarodowego prawa biomedycznego i medycznego prawa porównawczego.

Liczba uczestników kursu jest ograniczona do 30 osób. Potrwa on około 3 miesiące. Dwóch najlepszych uczestników kursu w roku 2017 weźmie udział w wizycie studyjnej w Strasburgu i Luksemburgu.

Kurs zostanie zainaugurowany seminarium w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie, w dniu 17 października 2016. W jego ramach, poza wykładem inauguracyjnym oraz spotkaniem z przedstawicielami programu HELP, KSSIP oraz tutorem, zostaną omówione również szczegółowe kwestie techniczne związane z uczestnictwem w kursie.

Koszt dojazdu dla osób mieszkających ponad 100 km od siedziby Szkoły (Lublin) oraz, w przypadkach koniecznych, koszt jednego noclegu, pokrywa organizator (HELP).

Termin zgłaszania się: 25 września 2016 r.

Język roboczy: polski

Ilość miejsc: 30

 

O zakwalifikowaniu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem Platformy Szkoleniowej KSSiP, zgłoszenie się do udziału w szkoleniu jest równoznaczne  z posiadaniem przez użytkownika Platformy Szkoleniowej
uprzedniej zgody przełożonego na udział w szkoleniu.

Informujemy, że automatyczny zapis na szkolenie dostępny jest wyłącznie dla osób, które uzupełniły dane o miejscu zatrudnienia i wykonywanym zawodzie w swoim profilu.

Prosimy o uzupełnienie danych w profilach.

Zasady rekrutacji:

 

W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:

1.     Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia międzynarodowe 2016”.

·         W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika. Po wejściu na stronę główną KSSiPwww.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa- Informacje”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, regulamin, z którymi należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ . Wybranie opcji "Platforma Szkoleniowa-Logowanie" spowoduje bezpośrednie przejście na Platformę Szkoleniową KSSiP.

·         Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.

·         Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.

·         W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia międzynarodowe 2016”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.

·         W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących  jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie).

2.     Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.

3.     Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Współpracy Międzynarodowej KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.

4.     Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.

 

Data publikacji: 
2016-09-07 15:44
Data wytworzenia: 
2016-09-07 15:29
Autor treści: 
Olga
Binert-Mielko
Ostatnia zmiana: 
2016-09-20 13:26
Autor zmiany: 
Olga
Binert-Mielko