Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Wejście w życie noweli do ustawy o KSSiP

21 sierpnia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 9.4.2015 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury i niektórych innych ustaw (Dz.U. z dnia 20.5.2015 r., poz. 694). Nadała ona nowy kształt modelowi kształcenia wstępnego kandydatów do zawodu sędziego i prokuratora. W szczególności zlikwidowała dwuetapowe szkolenie wstępne, składające się z aplikacji ogólnej i następującej po niej aplikacji specjalistycznej (sędziowskiej albo prokuratorskiej), wprowadzając jednoetapowe szkolenie, odrębne dla kandydatów na sędziów i na prokuratorów, w postaci 36-miesięcznych aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Ponadto, przekazała prezesom sądów okręgowych i prokuratorom okręgowym kompetencje, które dotychczas przysługiwały dyrektorowi KSSiP lub wyznaczonym przez niego patronom koordynatorom. Prezesi sądów i prokuratorzy okręgowi będą więc w przyszłości samodzielnie kierować aplikantów na praktyki i wyznaczać dla nich patronów poszczególnych praktyk. Ustawodawca zmienił także status aplikanta - ze stypendysty Krajowej Szkoły na pracownika sądu okręgowego lub prokuratury okręgowej. Jednocześnie przyznał aplikantom prokuratorskim istotne uprawnienia procesowe, w tym prawo do występowania przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach, w których postępowanie przygotowawcze zakończyło się w formie dochodzenia. 

Nowelizacja wprowadziła także zmiany w przepisach dotyczących powoływania i odwoływania dyrektora KSSiP (likwidacja katalogu ustawowych przesłanek ograniczających możliwość jego odwołania w trakcie trwania kadencji) i jego zastępców. Nadto rozszerzyła skład Rady Programowej KSSiP o trzech przedstawicieli Prokuratora Generalnego. Wyposażyła także Prokuratora Generalnego – w odniesieniu do prokuratorów i prokuratorów w stanie spoczynku, a Ministra Sprawiedliwości – w odniesieniu do pozostałych wykładowców, w tym sędziów i sędziów w stanie spoczynku, w prawo zgłoszenia sprzeciwu wobec kandydatów na wykładowców KSSiP.

Zgodnie z przepisami przejściowymi, w 2015 r. przeprowadzony zostanie ostatni nabór na aplikację ogólną. Natomiast pierwszy nabór na aplikacje prowadzone zgodnie z modelem wprowadzonym nowelą odbędzie się w 2016 r., a szkolenia na tych aplikacjach rozpoczną się w roku 2017.

 

Data publikacji: 
2015-08-21 15:15
Data wytworzenia: 
2015-08-21 15:14
Autor treści: 
Piotr
Tomasikiewicz
Ostatnia zmiana: 
2015-09-03 10:49
Autor zmiany: 
Agnieszka
Welenc