Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4)
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Powstała 15 lutego 1991 r., na mocy wspólnej deklaracji przewódców Polski, Węgier, oraz ówczesnej Czechosłowacji, podpisanej w węgierskim mieście Wyszehrad (http://www.visegradgroup.eu/pl).
Pierwsze porozumienie o współpracy partnerskiej z podmiotami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości i prokuratury w regionie państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury podpisała w październiku 2009 roku. Obecnie są to: Akademia Sądownicza Republiki Czeskiej (www.jacz.cz), Akademia Sądownicza Republiki Słowackiej (www.ja-sr.sk), węgierska Krajowa Rada Sądownictwa ( www.birosag.hu/en ), której częścią jest Akademia Wymiaru Sprawiedliwości (www.birosag.hu/en/hungarian-academy-justice) oraz węgierska Prokuratura Generalna (www.mklu.hu).
W ramach tej współpracy, raz w roku, organizowane jest spotkanie dyrektorów instytucji odpowiedzialnych za szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości i prokuratury w państwach V4. Podczas tych spotkań omawiane są bieżące problemy oraz wymieniane doświadczenia i najlepsze praktyki w zakresie prowadzenia zarówno szkolenia wstępnego, jak i ustawicznego. Ponadto, organizowane są wspólne wydarzenia szkoleniowe adresowane do sędziów i prokuratorów ze wszystkich państw Grupy, a także - w miarę możliwości – wzajemnie udostępniane miejsca na poszczególnych szkoleniach krajowych.