Biuro Informacji Rady Europy
Polsce działania Rady Europy w zakresie ochrony praw człowieka, demokracji oraz rządów prawa. Zajmuje się podnoszeniem świadomości, rozwoju tożsamości kulturowej i różnorodności w Europie, promuje walkę z dyskryminacją mniejszości, ksenofobią, nietolerancją itp.
Biuro Informacji Rady Europy działa od 4 lipca 2002 r. Jest instytucją Rady Europy powołaną na mocy umowy zawartej pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Europy. Biuro kontynuuje prace Ośrodka Informacji Rady Europy afiliowanego przy Uniwersytecie Warszawskim. Ośrodek, utworzony w 1990 r. jako pierwsza tego typu instytucja w Europie Środkowej i Wschodniej, został rozwiązany z dniem powołania Biura. Pierwotnie jego rola ograniczała się do wspomagania reform samorządu terytorialnego.
Obecnie do zadań Biura należy:
- współudział w realizacji projektów Rady Europy;
- działalność edukacyjna i popularyzacyjna.
Współudział w realizacji projektów Rady Europy We współpracy z Radą Europy, środowiskami akademickimi, administracją państwową i organizacjami pozarządowymi Biuro organizuje konferencje i kampanie poświęcone problemom współczesnej Europy, a także prowadzi szkolenia i seminaria.
Działalność edukacyjna i popularyzacyjna Popularyzacja Rady Europy i jej dorobku prowadzona jest przede wszystkim poprzez:
- publikacje Biura (Biuletyn – wychodzący od 1992 r., seria Dokumenty Rady Europy, książki, broszury);
- tłumaczenie na język polski konwencji i innych dokumentów Rady Europy;
- udzielanie informacji o Radzie Europy i udostępnianie dokumentacji Organizacji.
Biblioteka Biura to największy w Polsce zbiór dokumentów i publikacji Rady Europy oraz innych wydawnictw związanych tematycznie z Organizacją i jej działalnością. Wszystkie materiały udostępniane są wyłącznie w czytelni.