Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Trwa przyjmowanie wniosków prokuratorów i asesorów prokuratury do udziału w programie szkoleniowym z zakresu funkcjonowania Programu Jednolitego Rynku UE i podniesienia świadomości organów ścigania w kwestiach prawa konkurencji.

CALL for participants

'Single Market Programme to enhance the awareness of non-competition national enforcers'

Zaproszenie do udziału w programie szkoleniowym z zakresu funkcjonowania Programu Jednolitego Rynku UE i podniesienia świadomości organów ścigania w kwestiach
prawa konkurencji.

Dział Współpracy Międzynarodowej KSSiP zaprasza polskich prokuratorów i asesorów prokuratury do udziału w programie szkoleniowym Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN) finansowanym przez Komisję Europejską w ramach Programu Jednolitego Rynku.

Głównym celem projektu jest poprawa zdolności krajowych organów ochrony konkurencji do identyfikowania podczas rutynowych działań dochodzeniowych w sprawach gospodarczych i finansowych potencjalnych zachowań antykonkurencyjnych oraz promowanie współpracy i wymiany informacji między Komisją Europejską a krajowymi organami ochrony konkurencji.

Jest to zgodne z celem UE, jakim jest wzmocnienie egzekwowania prawa z urzędu przez Komisję Europejską i krajowe organy ochrony konkurencji. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zatwierdził tę formę współpracy, umacniając ramy współpracy w zakresie egzekwowania prawa na jednolitym rynku UE.

EJTN zorganizuje serię 8 sesji szkoleniowych ad hoc na temat egzekwowania prawa konkurencji w UE, we współpracy ze szkołami sądowymi z Unii Europejskiej, a także 3 wizyty studyjne w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji w Brukseli.

Sesje szkoleniowe są przeznaczone dla następujących grup docelowych:

- prokuratorów i asesorów prokuratury prowadzących dochodzenia w sprawach gospodarczych i finansowych,

- pracowników organów ścigania zarządzających lub prowadzących działania dochodzeniowe w sprawach gospodarczych i finansowych, jako podstawowe codzienne zadania.

Przewidywana liczba miejsc dla uczestników z Polski: od 6 do 8 uczestników łącznie na wszystkie wydarzenia szkoleniowe. O przydziale miejsc decyduje organizator.

Ramy czasowe i terminy sesji szkoleniowych: każdy uczestnik może wziąć udział tylko w jednym wydarzeniu szkoleniowym wg poniższego kalendarium:

  • 25-26 kwietnia 2024, sesja szkoleniowa, Bruksela, Belgia
  • 16-17 maja 2024, sesja szkoleniowa, Bruksela, Belgia
  • 6 czerwca 2024, wizyta studyjna, Bruksela, Belgia
  • 12 czerwca 2024, wizyta studyjna, Belgia
  • 20-21 czerwca 2024, sesja szkoleniowa, Barcelona, Hiszpania
  • 2-3 lipca 2024, sesja szkoleniowa, Bruksela, Belgia
  • 12-13 września 2024, sesja szkoleniowa, Bruksela, Belgia
  • 26-27 września 2024, sesja szkoleniowa, Ateny, Grecja
  • 10 października 2024, wizyta studyjna, Bruksela, Belgia
  • 24-25 październik 2024, Neapol, Włochy
  • 21-22 listopada 2024, sesja szkoleniowa, Bruksela, Belgia

Zakres merytoryczny sesji treningowej (training session):

Połączenie prezentacji na temat zasad konkurencji UE z praktycznymi przypadkami współpracy dochodzeniowej między Komisją Europejską a krajowymi organami egzekwującymi zakaz konkurencji. Szkolenie podniesie świadomość uczestników w kwestiach konkurencji UE i zwiększy ich zdolność do identyfikowania potencjalnych zachowań antykonkurencyjnych poprzez zrozumienie, jakie informacje i dowody byłyby cenne dla egzekwowania prawa ochrony konkurencji UE. Szkolenie zostanie opracowane i przeprowadzone przez urzędników Dyrekcji Generalnej KE ds. Konkurencji. Dla umożliwienia swobodnej wymiany opinii, uczestnicy zostaną poproszeni o zapoznanie się z "Zasadami Chatham House" i skorzystanie z nich. Żadna z sesji szkoleniowych nie będzie nagrywana.

Zakres merytoryczny wizyty studyjnej w Dyrekcji Generalnej KE ds. Konkurencji KE (study visit)

Wizyta studyjna umożliwi uczestnikom zapoznanie się z kompetencjami i misją DG COMP. Obejmie sesję szkoleniową ad hoc na wysokim szczeblu na temat egzekwowania prawa konkurencji w UE przez urzędników DG COMP i kierowników innych jednostek dochodzeniowych. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z urzędnikami DG COMP i kierownikami departamentu analizy danych i technologii w celu wzmocnienia relacji i powiązań między nimi w kontekście przyszłych działań w zakresie współpracy.

 

Projekt realizowany w języku angielskim.

Zasady finansowania udziału w projekcie: Uczestnik samodzielnie organizuje podróż do miejsca szkolenia, zaś organizator, EJTN, zapewnia refundację kosztów podróży w limicie do 261 euro za bilet. Organizator zapewnia miejsce zakwaterowania i wyżywienie na miejscu szkolenia.

 

Szczegółowy opis projektu w załączeniu.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o rejestrację zgłoszenia na platformie szkoleniowej e-KSSiP w terminie do 18 marca 2023 roku w odniesieniu do udziału w pierwszej sesji szkoleniowej (25-26kwietnia 2024 roku) i w terminie do 29 kwietnia 2024 roku w odniesieniu do kolejnych sesji.

Link do rejestracji zgłoszenia: https://ekssip.kssip.gov.pl/course/view.php?id=12890

Dane kontaktowe osoby koordynującej zgłoszenie kandydatów z Polski:

Anna Natorska-Michrowska
główny specjalista ds. współpracy międzynarodowej
adres e-mail: [email protected]
tel. 81 440 87 26

 

 

 

Data wytworzenia: 
2024-03-15 15:53
Autor treści: 
Anna
Natorska-Michrowska
Ostatnia zmiana: 
2024-04-16 13:57
Autor zmiany: 
Anna
Natorska-Michrowska