Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Narada w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku

W dniu 23 listopada 2023 r. w siedzibie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku odbyło się, z inicjatywy Zastępcy Dyrektora KSSiP kierującego Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokuratora Prokuratury Krajowej prof. dr hab. Czesława Kłaka, spotkanie w formie narady z patronami koordynatorami oraz patronami praktyk aplikantów aplikacji prokuratorskiej regionu białostockiego, w której wzięli także udział przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. To kolejne z cyklu spotkań dotyczących praktyk zorganizowanych przez Ośrodek Aplikacji Prokuratorskiej.

Naradę otworzył prof. dr hab. Czesław Kłak oraz Prokurator Regionalna w Białymstoku Elżbieta Pieniążek, która podziękowała za inicjatywę narady poświęconej realizacji praktyk aplikantów aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej w regionie białostockim, a także za dotychczasową współpracę z Krajową Szkołą, m.in. w zakresie kształcenia aplikantów.

W wydarzeniu wzięli udział: prokurator dr Rafał Łyżwa, kierownik Działu Dydaktycznego Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej KSSiP; płk Wojciech Szczudło, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie; insp. Jacek Tarnowski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku oraz kadra kierownicza prokuratury regionu białostockiego, a także patroni koordynatorzy i patroni praktyk aplikantów aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej.

Problematyka narady dotyczyła bieżących problemów związanych z przebiegiem praktyk aplikantów aplikacji prokuratorskiej i aplikantów aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej, w tym praktyk odbywanych w jednostkach organizacyjnych Policji, laboratoriach KWP oraz jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących regionu białostockiego. Omówiono także szczegółowo zarządzenie Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia 16 listopada 2023 r. Nr 769/2023 r. w sprawie praktyk odbywanych przez aplikantów aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej w jednostkach organizacyjnych Policji, zwracając szczególną uwagę na rolę patronów koordynatorów w procesie organizacji i przebiegu wymienionych praktyk.

W trakcie narady omówiono organizację i przebieg praktyk aplikantów w aresztach śledczych i zakładach karnych realizowanych na podstawie Porozumienia Nr 4/2013 w sprawie odbywania przez aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury praktyk
w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej zawartego 19 grudnia 2013 roku przez Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej oraz aneksu z 20 sierpnia 2014 r.

Prof. dr hab. Czesław Kłak omówił wyniki analizy ankiet aplikantów aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej, odbywających praktyki w regionie białostockim, dotyczące przebiegu praktyk, w tym ich postulaty i wnioski. Przedstawił także założenia zintegrowanego kształcenia aplikantów, zakładającego nierozerwalny związek zajęć szkoleniowych i praktyk. Odniósł się także do wniosków i ocen prezentowanych przez patronów koordynatorów i patronów praktyk aplikantów prokuratorskich, w tym m.in. postulatu zmiany formuły zajęć typu A (analiza orzecznictwa, case method), zwracając uwagą na dostosowanie kształcenia w ramach tej metody do założeń programu aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej.

Prokurator dr Rafał Łyżwa przedstawił założenia i cele kształcenia aplikantów prokuratorskich – w kontekście realizacji założeń do praktyk.

 

prokurator dr Piotr Kosmaty

Rzecznik Prasowy KSSiP

 

Na zdjęciu widoczni ludzie

 

Data publikacji: 
2023-11-24 10:00
Data wytworzenia: 
2023-11-24 10:00
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński