Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Konkurs na aplikację ogólną w dniach 8 i 29 października 2013 r.

I etap konkursu na aplikację ogólną – 8 października 2013 roku

 

Dnia 8 października 2013 r. w Warszawie rozpoczął się, już po raz piąty, konkurs na aplikację ogólną. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Przygotowania do niego zaczynają się jeszcze w trakcie trwania poprzedniego konkursu. Już wtedy trzeba wstępnie ustalić datę konkursu i zarezerwować odpowiednią salę.

Uczestnicy konkursu rywalizują między sobą o 180 miejsc na aplikacji w Krajowej Szkole. W bieżącym roku 1622 prawników zadeklarowało udział w I etapie konkursu, a ostatecznie przystąpiło do niego 1521 osób. I etap polegał na wskazaniu 150 odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin prawa. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat uzyska 1 pkt. Warunkiem przejścia do II etapu jest uzyskanie z testu co najmniej 120 punktów oraz zakwalifikowanie się do grupy 360 najlepszych kandydatów. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 2 ustawy o Krajowej Szkole, liczba kandydatów zakwalifikowanych do II etapu nie może przekroczyć dwukrotności limitu przyjęć na aplikację ogólną.

W odróżnieniu od egzaminów na aplikację adwokacką, radcowską, czy notarialną w konkursie na aplikację ogólną nie wystarczy wykazać się wiedzą prawniczą na określonym poziomie, trzeba jeszcze udowodnić, że jest się lepiej przygotowanym od swoich konkurentów. Kandydaci ubiegają się bowiem o limitowaną liczbę miejsc, finansowanych ze środków budżetowych. W tym roku o jedno miejsce konkuruje ponad 8 absolwentów wydziałów prawa z całego kraju i ten fakt przede wszystkim wyznacza stopień trudności konkursu. Niezależnie od tego należy zauważyć, że w konkursie trzeba prawidłowo odpowiedzieć aż na 80% pytań testowych. Ponadto, w ramach konkursu wymagane jest rozwiązanie trzech kazusów: z prawa prywatnego, publicznego i karnego. Kandydaci muszą przy ich rozwiązywaniu wykazać się umiejętnością stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.

Konkurs przeprowadza Komisja Konkursowa powołana przez Ministra Sprawiedliwości. Jej przewodniczącym jest, po raz drugi, pan Michał Niedźwiedź wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

W dniu dzisiejszym rejestracja kandydatów rozpoczęła się o godz. 7.45 i została zamknięta o godz. 9.30. Po pouczeniach wygłoszonych przez Przewodniczącego Komisji Konkursowej o godz. 10.15 kandydaci rozpoczęli rozwiązywanie testu konkursowego, na co mieli 180 minut. Wszystkie arkusze odpowiedzi testowych zostały zakodowane. Ich rozkodowanie nastąpi dopiero po ustaleniu liczby zdobytych punktów i wpisaniu jej na zakodowanym arkuszu odpowiedzi.

II etap konkursu odbędzie się dnia 29 października 2013 r. Kandydaci otrzymają do rozwiązania trzy kazusy: z prawa prywatnego, publicznego i karnego.

Ze wstępnych badań statystycznych sporządzonych w Krajowej Szkole wynika, że kandydaci pochodzą z 28 uczelni. Ponad stu absolwentów zgłosiło się z następujących uniwersytetów: Uniwersytetu Jagiellońskiego (242), Uniwersytetu Wrocławskiego (129), Uniwersytetu Warszawskiego (127), Uniwersytetu Śląskiego (126), Uniwersytetu M. Curie Skłodowskiej (119) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (116). Z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza zgłosiło się 95 absolwentów, Uniwersytetu im. M. Kopernika – 79, Uniwersytetu Gdańskiego – 75, Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego – 72, Uniwersytetu Łódzkiego – 69, Uniwersytetu Rzeszowskiego – 69, Uniwersytetu Szczecińskiego – 57. Najwięcej kandydatów obroniło prace magisterskie z prawa karnego (251), postępowania karnego (235), prawa cywilnego (202), postępowania cywilnego (102), kryminalistyki (88). Kandydaci pochodzą ze wszystkich województw. Ponad dwustu kandydatów wskazało jako miejsce swojego zamieszkania województwo mazowieckie (275) i małopolskie (238). Najmniej kandydatów, poniżej pięćdziesięciu, pochodzi z województw warmińsko mazurskiego (49), podlaskiego (41), lubuskiego(24) i opolskiego(16). Aż 162 osoby zadeklarowało, że mieszka lub jest zameldowanych w Warszawie. Dla Krakowa liczba ta wynosi 132.

Nie ma ograniczeń wiekowych w dostępie na aplikację ogólną. Jednak prawie ¾ kandydatów urodziło się w roku 1989 (652), 1988 (347) i 1987 (177). Prawie 95 % kandydatów urodziło się w latach 80-tych. Najmłodszy kandydat urodził się w 1990 r., a najstarszy w 1965 r.

180 aplikantów V rocznika aplikacji ogólnej rozpocznie zajęcia 27 stycznia 2014 r. Aplikacja potrwa 12 miesięcy. Złoży się na nią 11 pięciodniowych zjazdów szkoleniowych w Krakowie prowadzonych przez sędziów, prokuratorów, naukowców i specjalistów z całego kraju. Zajęcia będą prowadzone w kilkunastoosobowych grupach i będą miały praktyczny charakter. Pomiędzy zjazdami aplikanci będą uczestniczyć, pod nadzorem swego patrona, którym może być sędzia, prokurator lub referendarz sądowy, w indywidualnych praktykach w sądach i prokuraturach, położonych w pobliżu miejsca zamieszkania aplikanta. Aplikanci powinni zaliczyć 9 sprawdzianów, od wyniku których uzależniony jest ich udział w dalszym szkoleniu na aplikacjach specjalistycznych. Ukończenie aplikacji ogólnej daje uprawnienie do wykonywania zawodu referendarza sądowego, asystenta sędziego i asystenta prokuratora oraz jest przepustką na aplikację sędziowską lub aplikację prokuratorską. Po jej ukończeniu aplikant ma możliwość podjęcia pracy na stanowisku asystenta sędziego poza procedurą konkursową. Szkolenie na aplikacji jest bezpłatne. Aplikant nie może podjąć zatrudnienia i na swoje utrzymanie otrzymuje od Krajowej Szkoły stypendium w kwocie 3300 zł miesięcznie. Po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne na jego rachunek przelewana jest kwota 2711 zł.

Data publikacji: 
2013-11-05 17:49
Data wytworzenia: 
2013-11-05 17:53
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński