AIAKOS 2017 - aplikanci z 14 krajów Europy z wizytą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

 

W dniach 20-24 listopada 2017 r. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury gościła aplikantów sędziowskich i prokuratorskich z 14 krajów Unii Europejskiej w ramach programu wymiany AIAKOS, realizowanego przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). W tegorocznej edycji uczestniczyło ponad 40 aplikantów reprezentujących aż 14 państw Unii Europejskiej: Austrię, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Francję, Holandię, Łotwę, Niemcy, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Węgry i Włochy oraz  9 aplikantów z Krajowej Szkoły.

W trakcie wymiany aplikanci zapoznawali się z praktycznymi aspektami wykonywania w Polsce zawodu sędziego  i prokuratora, uczestnicząc w rozprawach sądowych w sprawach cywilnych i karnych, a także w symulacjach rozpraw przygotowanych przez aplikantów Krajowej Szkoły. Gościli również w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. Sehna w Krakowie, Katedrze Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Areszcie Śledczym w Krakowie. Ponadto spotkali się z prokuratorami Prokuratury Regionalnej w Krakowie i krakowskich prokuratur rejonowych. Ważnym punktem programu była wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Program AIAKOS jest realizowany w ramach Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). Jego adresatami są aplikanci sędziowscy i prokuratorscy, a także nowo mianowani sędziowie i prokuratorzy z państw Unii Europejskiej. Podczas kilkudniowego stażu grupowego jego uczestnicy goszczą w danym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Celem programu jest rozwój międzynarodowej współpracy sądowej między przyszłymi sędziami i prokuratorami państw członkowskich Unii Europejskiej, budowa wzajemnego wsparcia i zaufania w uznawaniu decyzji europejskiego wymiaru sprawiedliwości, wzmocnienie europejskiej kultury sądownictwa, a także poznawanie dobrych praktyk i podnoszenie kwalifikacji w zastosowaniu instrumentów prawnych Unii Europejskiej. Istotne jest również podnoszenie przez uczestników programu  umiejętności językowych w zakresie swobodnego porozumiewania się w językach obcych.

 

Mateusz Martyniuk

Rzecznik Prasowy

Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

 

Data: 
poniedziałek, Listopad 27, 2017
Data publikacji: 
2017-11-27 14:35
Data wytworzenia: 
2017-11-27 14:35
Autor treści: 
Mateusz
Martyniuk