Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Zmiana ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

W dniu dzisiejszym ( 21 czerwca 2017 r.) weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy- Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139), uchwalona przez Sejm w dniu 11 maja 2017 r.

Ustawodawca zachowuje centralny system szkolenia wstępnego prowadzonego przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Zmienia się natomiast model szkolenia wstępnego aplikantów, a mianowicie  likwidacji ulega dotychczasowa aplikacja ogólna trwająca 12 miesięcy.  Aplikanci rozpoczną szkolenie wstępne bezpośrednio na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, której czas trwania został wydłużony z 30 miesięcy do 36 miesięcy. 

Według ustawodawcy zasadnicza droga dojścia do służby sędziowskiej będzie prowadzić poprzez  aplikację sędziowską odbywaną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Każdy aplikant sędziowski, który zdał egzamin, będzie uprawniony do wyboru jednego z wolnych stanowisk asesorskich, według kolejności miejsca zajmowanego na liście klasyfikacyjnej egzaminowanych  aplikantów sędziowskich. O kolejności na liście będzie decydować suma punktów uzyskanych przez aplikanta z egzaminu sędziowskiego. Asesorów sądowych będzie mianował Minister Sprawiedliwości, który następnie przedstawi Krajowej Radzie Sądownictwa wykaz mianowanych asesorów.  Krajowa Rada Sądownictwa będzie mogła nie zgodzić się na powierzenie asesorowi prawa do wykonywania obowiązków sędziego. Motywy takiej odmowy będą musiały zostać przedstawione na piśmie. a sama odmowa może zostać poddana kontroli Sądu Najwyższego.

Ustawodawca wprowadził także nowe rozwiązanie, według którego aplikantowi zawieszonemu w prawach i obowiązkach z powodu:

1) długotrwałej choroby powodującej niezdolność do odbywania aplikacji przez okres dłuższy niż 30 dni,

2) konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem własnym długotrwale chorym,

- wypłaca się 80% stypendium, jednak łącznie nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy w toku całej aplikacji.

Również aplikantowi zawieszonemu w prawach i obowiązkach z powodu urodzenia dziecka i konieczności sprawowania w związku z tym osobistej opieki na dzieckiem wypłaca się 80% stypendium nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.

Zmianie ulegnie również struktura Rady Programowej, a także liczba jej członków. W miejsce dotychczasowych 18 członków, Rada będzie liczyć 13 członków.

 

Mateusz Martyniuk

Rzecznik Prasowy

Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Data: 
środa, Czerwiec 14, 2017
Data publikacji: 
2017-06-14 11:54
Data wytworzenia: 
2017-06-14 11:45
Autor treści: 
Bartosz
Kuźma
Ostatnia zmiana: 
2017-07-03 14:49
Autor zmiany: 
Mateusz
Martyniuk